Co zrobić, kiedy na trasie zabraknie paliwa w aucie?
Z pewnością każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia ilość paliwa w baku samochodu. Niemniej jednak czasami zdarza się, że akurat wtedy, gdy jesteśmy w podróży, na drodze zabraknie nam paliwa. Czy możemy sobie jakoś poradzić w takiej sytuacji? Przeczytaj dalszą część artykułu i dowiedz się, co zrobić, kiedy na trasie zabraknie paliwa w aucie.
Pierwsze kroki po zauważeniu braku paliwa
Najważniejszym elementem jest oczywiście spokój i opanowanie sytuacji. Gdy zauważamy, że wskaźnik paliwa zaczyna spadać do krytycznego poziomu, powinniśmy jak najszybciej znaleźć najbliższą stację paliw oraz ustawić odpowiedni cel w systemie nawigacji. Jeśli jesteśmy na autostradzie lub drodze ekspresowej, warto skorzystać z numerów awaryjnych umieszczonych na słupkach kilometrowych, aby uzyskać informacje o najbliższych stacjach paliw. W międzyczasie należy obniżyć prędkość jazdy oraz unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania, co ułatwi dotarcie do celu oszczędzając paliwo.
Przeczytaj również: Pomoc drogowa dla samochodów zasilanych różnymi rodzajami paliw
Jeśli jednak mimo podjętych działań zabraknie nam paliwa, a nie jesteśmy na parkingu czy stacji benzynowej - warto poinformować kogoś z rodziny, znajomego lub współpracownika o swoim położeniu i sytuacji. Istnieje możliwość, że ktoś z naszego otoczenia będzie w stanie podać pomocną dłoń. Jeśli nie ma takiej opcji, wówczas należy wezwać pomoc drogową – na przykład pomoc drogową we Wrocławiu, jeśli akurat tam się znajdujemy. Warto wcześniej mieć zapisane numery telefonów do odpowiednich służb, aby szybko móc skontaktować się z fachowymi usługami.
Przeczytaj również: W jakich sytuacjach należy koniecznie wezwać pomoc drogową?
Bezpieczeństwo na drodze podczas oczekiwania na pomoc
Oczekiwanie na pomoc drogową może być stresujące, jednak warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa. Po pierwsze, koniecznie należy ustawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od pojazdu, aby ostrzec innych uczestników ruchu o naszym problemie. Po drugie, włączyć światła awaryjne oraz postarać się opuścić samochód i schronić się w miejscu bezpiecznym. Ważne jest także, aby unikać podawania swojej lokalizacji osobom trzecim przez telefon, szczególnie jeśli podróżujemy samodzielnie lub z dziećmi.
Przeczytaj również: Kiedy konieczne jest holowanie auta na lawecie?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana