Czy olej silnikowy traci ważność?
Olej silnikowy jest płynem o ważnym wpływie na pracę silnika. Owa substancja zapewnia jednostce napędowej odpowiednie smarowanie, gwarantuje prawidłową temperaturę pracy. Olej silnikowy dba również o czystość silnika (wypłukiwanie zniszczeń, osadzających się na poszczególnych elementach). Czy może on się przeterminować? Jak powinno się go przechowywać, by zachował jak najdłużej wartościowe właściwości?
Olej silnikowy – czy ma termin ważności?
Olej silnikowy nie jest wieczny. Choć na jego opakowaniu nie znajduje się zazwyczaj informacja o terminie przydatności do zużycia, nie znaczy to, że ów płyn samochodowy nie posiada terminu ważności. Od czasu użytkowania zależy to, czy zachowuje on swoje niebagatelne właściwości. W większości pojazdów można go używać rok, maksymalnie dwa lata od otwarcia. Jeśli mówimy o zamkniętym fabrycznie oleju silnikowym, zachowuje on swoje właściwości przez 5-10 lat (minimum 5 lat w przypadku wersji mineralnej i półsyntetycznej, oraz minimum 10 lat w kwestii syntetyków).
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje olejów silnikowych?
Sklep motoryzacyjny Auto-Alex z Gliwic to miejsce, w którym można nabyć m.in. oleje silnikowe (nie tylko uniwersalne, ale i takie przeznaczone do silników diesla, benzynowych).
Przeczytaj również: Oleje Shell. Przegląd ofertowy
Co wpływa na termin ważności oleju silnikowego?
Wiek produkcji oleju silnikowego to nie wszystko. To, jak długo dany płyn samochodowy będzie wartościowy dla jednostki napędowej, zależy też od warunków jego przechowywania. Przyjmuje się, że olej silnikowy powinien być przetrzymywany w temperaturze od 0 do 20 stopni Celsjusza, bez wystawiania go na promienie słoneczne. Nie może mieć on także kontaktu z wilgocią, zabrudzeniami. Liczy się hermetyczne zamknięcie – bez żadnej wymiany z powietrzem. Nie wystarczy zatem tylko szczelne zakręcenie, ustawienie w przyciemnionym miejscu w garażu.
Jak prawidłowo przechowywać olej silnikowy?
Nie poleca się wozić ze sobą oleju silnikowego w bagażniku pojazdu, gdzie – szczególnie zimą – trudniej o stałą temperaturę. Najlepszym miejscem na przechowanie będzie półka w suchym, ogrzewanym garażu. Jeśli chodzi o temperaturę pomieszczenia, warto zasugerować się informacjami od producenta płynu. Co ważne, ma ona znaczenie nie tylko w przypadku otwartych, ale i fabrycznie zamkniętych pojemników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana