Jak bezpiecznie tankować LPG?
Wysokie ceny tradycyjnie stosowanych paliw, a więc oleju napędowego i benzyny bezołowiowej skłaniają kierowców do poszukiwania alternatyw, które okażą się równie wydajne, lecz zarazem tańsze. Rozwiązaniem dla użytkowników aut jest montaż instalacji pozwalającej na wykorzystywanie gazu płynnego i tankowanie go do specjalnego zbiornika instalowanego w pojeździe. Warto jednak pamiętać, że na stacji bezobsługowej czynność ta musi być wykonywana ostrożnie.
Co wiąże się z jazdą na autogazie?
Jazda na mieszance propanu i butanu pozwala na znaczne ograniczenie kosztów pokonania jednego kilometra, a jednocześnie nie wpływa zauważalnie na osiągi pojazdu. Nie przekłada się również na zmniejszenie jego żywotności, choć trzeba pamiętać, że w przypadku samochodów z instalacją gazową należy skrupulatnie pilnować terminów przeglądów oraz właściwie serwisować zarówno sam system, jak i pozostałe elementy. Tankowanie autogazu jest bardzo wygodne, ponieważ dystrybutorzy dostarczają gaz do stacji LPG wyposażonych w stanowiska samoobsługowe, co usprawnia uzupełnianie tego paliwa. Choć potrzebna do tego infrastruktura jest nieco inna, to działa na podobnej zasadzie i składa się z analogicznych elementów jak przy Dieslu lub benzynie. Poza zbiornikiem na gaz niezbędne są dystrybutory wyposażone w pompę umożliwiającą pobieranie paliwa, a także potrzebne orurowanie wraz z armaturą, w tym sondą pokazująca poziom gazu, wyświetlaczem informującym o pobranej ilości paliwa oraz wężem i pistoletem do tankowania.
Przeczytaj również: Co oznacza skrót LPG?
Jak wygląda obsługa LPG na stacji?
Rozwiązaniem, które cieszy się ogromną popularnością, jest tankowanie gazu na stacjach samoobsługowych. Warto jednak pamiętać, że dystrybutory używane do przetaczania LPG różnią się swoją konstrukcją, a ich obsługa powinna uwzględniać specyfikę tego paliwa. Największym zagrożeniem będzie tu kontakt z bardzo niskimi temperaturami, który może powodować niebezpieczne odmrożenia. Wynika to z faktu, że LPG jest substancją, która gwałtownie paruje, odbierając przy tym temperaturę z otoczenia oraz powierzchni, na jakiej się znalazła. Tankując, nie można więc dopuścić do tego, by znalazła się na skórze. Równie ważne będzie zadbanie o szczelne połączenie końcówki z wlewem, co zapobiegnie wydostaniu się paliwa. Zasady bezpieczeństwa muszą być zachowane również dlatego, że autogaz zmieszany z powietrzem tworzy mieszankę wybuchową. Nie wolno więc na stacji posługiwać się otwartym ogniem ani korzystać z urządzeń, które wytwarzają iskry. Firma Bar-Gaz zajmuje się dystrybucją gazu LPG do stacji i odbiorców przemysłowych oraz indywidualnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana