Jakie przepisy regulują działanie autopomocy drogowej?

Spis treści
Autotransportery służą do usługowego przewozu różnego typu pojazdów. Niezastąpione są w firmach pomocy drogowej. Muszą być jednak odpowiednio przystosowane, zgodnie ze stosownymi przepisami, dotyczącymi działalności pomocy drogowej. Dowiedz się, jakie przepisy regulują działanie autopomocy drogowej.
Autopomoc na drogach
Pomoce drogowe, które bardzo często funkcjonują w formule pogotowia drogowego, nie tylko umożliwiają transport unieruchomionych pojazdów, ale wykonują doraźne naprawy i pomagają w wielu trudnych sytuacjach na drogach. Do swoich zadań wykorzystują specjalne autolawety, zbudowane najczęściej na podwoziach samochodów dostawczych, takich jak Fiat Ducato, Opel Movano, Iveco Daily albo Mercedes Sprinter. Ich produkcją zajmują się specjalistyczne firmy, które dysponują dużą wiedzą i doskonałym zapleczem technicznym. Jedną z nich jest pionier polskiego rynku autotransporterów producent autolawet i najazdów Kegger z Bolesławca. Firma projektuje też autolawety do transportu niskich aut, lawety kontenerowe i plandekowe oraz zamknięte autotransportery.
Przeczytaj również: Kto pokrywa koszty holowania auta?
Autolawety pomocy drogowej
Formalnie pojazdem pomocy drogowej może zostać pojazd specjalny, który zostanie zarejestrowany z kodem 504. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym przez pojazd specjalny należy rozumieć pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. Autolawety pomocy drogowej, zgodnie z tym rozpoznaniem muszą spełniać kilka wymagań, między innymi mieć:
-
żółty sygnalizator świetlny widoczny z odległości co najmniej 150 m,
-
kabinę kierowcy lub nadwozie barwy żółtej albo oznaczenie żółtym pasem wyróżniającym,
-
biało-czerwone oznaczenia elementów wystających poza obręb pojazdu,
-
wyposażenie w hol giętki i sztywny.
Autolawety typu assistance ADAC
Choć autopomoc może być realizowana standardowymi autotransporterami, to najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z autolawet typu assistance ADAC, specjalnie zaprojektowanych dla pomocy drogowych. Nie tylko umożliwiają sprawny i szybki transport unieruchomionych samochodów, ale również pozwalają dokonywać napraw w miejscu awarii. Wyposażone są w narzędzia diagnostyczne, pomiarowe i naprawcze oraz uniwersalny komputer do diagnostyki pojazdów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Auto-Mix Sławomir Dycha
Samochody - holowanie, pomoc drogowa woj. śląskie41-705 Ruda Śląska, Katowicka 129
-
Axel 4x4 Dariusz Wachel
Samochody - wypożyczanie woj. małopolskie32-050 Skawina, Kościuszki 3 lok. 26
-
Fastcar. Nauka jazdy, jazdy doszkalające. Dworakowski P.
Nauka jazdy woj. podlaskie15-687 Białystok, Komisji Edukacji Narodowej 40 lok. 2