Koszty wynajmu aut – za co płaci najemca?

Spis treści
Wynajem aut cieszy się obecnie dużą popularnością. Z ofert działających w Polsce wypożyczalni korzysta wiele osób. Są to zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi mający do wyboru najem krótko-, średnio- i długoterminowy. Jeżeli i Ty jesteś zainteresowany którąś z wymienionych form wynajmu, powinieneś znać podstawowe koszty wypożyczenia samochodu. Za co rzeczywiście płaci najemca? O tym w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.
Podstawowy koszt wynajmu
Podstawową opłatą popieraną od najemcy w momencie wypożyczenia auta jest koszt samego wynajmu. Uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim mowa tu o klasie (segmencie) wybranego modelu samochodu. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, stosowany jest podział według wielkości pojazdu. Z reguły im większe auto, tym koszt jego wynajmu jest wyższy. Najtańsze są tzw. samochody miejskie, przyporządkowane do segmentów A i B. To małe modele przeznaczone do jazdy po ulicach dużych aglomeracji. Ze względu na niewielką ilość miejsca dla kierowcy, pasażerów i ich bagaży nie sprawdzają się w czasie długich tras.
Przeczytaj również: Jakie akcesoria można wynająć razem z autem dostawczym w Toruniu?
Chcąc wypożyczyć samochód w jednej z firm oferujących wynajem aut, należy określić wybraną klasę. Zwykle znajduje się tam kilka podobnych do siebie modeli. Najemca nie wybiera więc konkretnego samochodu, tylko segment, od którego uzależniony jest podstawowy koszt wynajmu. Poza tym ważny jest też czas użytkowania pojazdu. Zazwyczaj im jest on dłuższy, tym osoba wypożyczająca może liczyć na atrakcyjne zniżki i rabaty. Koszt wynajmu tego samego auta na okres 2 i 30 dni różni się od siebie. Stawka dobowa dla najemcy decydującego się na dłuższy wynajem jest niższa.
Przeczytaj również: Jakie są najpopularniejsze modele samochodów do wynajęcia w sezonie wakacyjnym?
Kaucja
Innym kosztem ponoszonym przez kierowcę zainteresowanego wypożyczeniem auta jest kaucja. To blokowana na koncie najemcy kwota na poczet ewentualnych szkód wyrządzonych przez niego w czasie trwania umowy najmu. Z perspektywy osoby wynajmującej najważniejszy jest fakt, że w większości przypadków po zakończeniu umowy pobrana kwota jest zwracana. Wyjątkiem są sytuacje dopuszczenia się wyraźnych uchybień związanych z prawidłową eksploatacją samochodu. Jeśli najemca uszkodzi któryś z elementów budowy pojazdu, część kaucji zostanie przeznaczona na ich naprawę. To, czy opłata ta będzie finalnie wliczać się do kosztów wynajmu, zależy wyłącznie od postępowania najemcy.
Przeczytaj również: Jakie są koszty wynajmu samochodu sportowego w Pszczynie?
Ponadpodstawowe wyposażenie
Na końcowy koszt wypożyczenia auta wpływ mają również wybrane przez najemcę dodatki niestanowiące podstawowego wyposażenia samochodu. Mowa tu m.in. o nawigacji GPS, foteliku dla dziecka, bagażniku dachowym czy łańcuchach na koła. Za każdy z tych elementów kierowca musi uiścić ekstra opłatę. Niektóre wypożyczalnie za oferowane przez siebie dodatki wymagają także zwrotnej kaucji. W czasie rezerwacji auta warto więc zadać sobie pytanie, czy któreś z tych akcesoriów jest absolutnie niezbędne. Jeśli tak, to decyzję o zamówieniu konkretnego dodatku należy podjąć przed złożeniem zapytania o dostępność wybranego modelu samochodu. Na późniejszym etapie może być to zwyczajnie niemożliwe.
Dodatkowe usługi na życzenie najemcy
Decydując się na krótko- lub średnioterminowy wynajem samochodów można zdecydować się na specjalne usługi dodatkowe, mające wpływ na finalny koszt wypożyczenia. Należy do nich m.in. rozszerzone ubezpieczenie. Polisy AC i Assistance uzupełniają podstawowe ubezpieczenie OC, zapewniając pełną ochronę i pomoc w przypadku awarii lub innego niespodziewanego zdarzenia na drodze.
Klienci ogólnopolskich wypożyczalni, na przykład Abacus Car Rental, mogą skorzystać również z usług takich jak wynajem auta w jednym mieście, a zwrot w drugim, podstawienie pojazdu na lotnisko lub wskazany adres, wydanie/odbiór poza godzinami pracy biura, wyjazd zagraniczny, drugi kierowca, usunięcie limitu kilometrów czy zniesienie opłaty administracyjnej za szkodę. Wykup każdej z nich jest dobrowolny i zależny wyłącznie od decyzji najemcy. Jeśli nie chcesz, by koszt wynajmu auta wzrósł, możesz z nich zrezygnować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Auto-Mix Sławomir Dycha
Samochody - holowanie, pomoc drogowa woj. śląskie41-705 Ruda Śląska, Katowicka 129
-
Axel 4x4 Dariusz Wachel
Samochody - wypożyczanie woj. małopolskie32-050 Skawina, Kościuszki 3 lok. 26
-
Ośrodek Szkolenia Kierowców Auto Start Kamil Frankiewicz
Nauka jazdy woj. lubelskie22-400 Zamość, marsz. Piłsudskiego 11