Kto i kiedy może ubiegać się o dopłatę do odszkodowania?

W Polsce każdego dnia dochodzi do kilkudziesięciu wypadków i kolizji drogowych. Koszty napraw uszkodzonych pojazdów mechanicznych zwykle pokrywa się ze środków pieniężnych pochodzących z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Czasem jednak wypłacone świadczenie okazuje się niewystarczające do sfinansowania całości inwestycji. W takiej sytuacji warto postarać się o uzyskanie dopłaty do odszkodowania. Sprawdź, komu przysługuje do tego prawo.
W jakich okolicznościach można starać się o dopłatę do odszkodowania?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z opcji wykupu szkody. Warto mieć świadomość, że opcja ta jest dostępna jedynie dla niektórych właścicieli samochodów. Na otrzymanie dopłaty do świadczenia odszkodowawczego mogą liczyć osoby, którym wypłacono zaniżone odszkodowanie z tytułu szkód materialnych powstałych na skutek kolizji albo wypadku komunikacyjnego. Istotny w tym przypadku jest czas nastąpienia wspomnianego zdarzenia. Przyjmuje się bowiem, że powinien on wynosić maksymalnie 3 lata wstecz od momentu rozpoczęcia procesu ubiegania się o wypłatę dodatkowych pieniędzy. W praktyce na ten krok decydują się właściciele, którym przekazana przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku gotówka nie wystarczyła na pokrycie całości kosztów naprawy samochodu lub też zniwelowanie innych szkód o charakterze materialnym.
Inne warunki otrzymania dopłaty do odszkodowania
Trzeba mieć świadomość, że uzyskanie dopłaty do odszkodowania z OC jest możliwe wówczas, gdy samo świadczenie zostało już wypłacone (koniecznie w formie gotówkowej) przez ubezpieczyciela. Istotny jest też brak ugody zawartej wcześniej z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Jak wskazują specjaliści z takich przedsiębiorstw, jak firma odszkodowawcza Rzeczoznawcaonline.pl, fakt podpisania wspomnianego dokumentu w praktyce uniemożliwia dochodzenie dalszych roszczeń. Sam proces wykupu szkody przebiega bardzo szybko. Osoba zainteresowana zbyciem swoich praw do uzyskania dodatkowych pieniędzy przesyła kosztorys firmie odszkodowawczej. Po zaakceptowaniu zaproponowanej przez jej pracowników kwoty dochodzi do obustronnego podpisania umowy cesji wierzytelności. Sprzedawca roszczeń otrzymuje przelewem należne środki finansowe w ciągu maksymalnie kilku dni od finalizacji transakcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Insurant. FHU. Tomczyk P.
Ubezpieczeniowi agenci, pośrednicy woj. świętokrzyskie25-659 Kielce, Strycharska 15 lok. 52
-
Centrum Ubezpieczeń Wolska sp. z o.o.
Ubezpieczeniowi agenci, pośrednicy woj. lubelskie20-411 Lublin, Wolska 11
-
Grzegorz Snela Pośrednictwo ubezpieczeniowe
Ubezpieczeniowi agenci, pośrednicy woj. wielkopolskie63-800 Gostyń, Wiosny Ludów 8