Najczęściej spotykane usterki zawieszenia w samochodach osobowych

Spis treści
- Jakie funkcje pełni zawieszenie samochodu?
- Najczęstsze usterki zawieszenia w samochodach osobowych
- Kto i jak diagnozuje oraz naprawia układ zawieszenia?
Zawieszenie jest jednym z ważniejszych układów każdego pojazdu, odpowiedzialnych za komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze. Wbrew pozorom, jest ono narażone na wiele różnorodnych usterek, które mogą prowadzić nawet do tragicznych w skutkach awarii. Przeczytaj artykuł, a poznasz najczęstsze problemy związane z zawieszeniem i dowiesz się, kto i jak diagnozuje oraz naprawia ten niezwykle istotny układ.
Jakie funkcje pełni zawieszenie samochodu?
Podstawową funkcją zawieszenia jest zapewnienie właściwego przylegania koła do drogi. To właśnie dzięki temu możliwe jest utrzymanie stabilności pojazdu podczas jazdy i wykonywanie manewrów. Zawieszenie umożliwia też tłumienie drgań i podnosi komfortu jazdy. Zawieszenie składa się z wielu podzespołów, które współpracują ze sobą w celu osiągnięcia optymalnej wydajności.
Przeczytaj również: Rola doświadczonych mechaników w zapewnieniu wysokiej jakości usług
Najczęstsze usterki zawieszenia w samochodach osobowych
Wśród najczęściej spotykanych problemów, które wymuszają naprawę zawieszania, można wymienić przyczyny mechaniczne, takie jak zużycie tulei wahaczy czy łożysk amortyzatora. Uszkodzeniu ulegać mogą również sprężyny i amortyzatory, które z czasem tracą swoje właściwości mechaniczne. Niewystarczająca amortyzacja prowadzi do nieprawidłowego tłumienia wstrząsów, a tym samym do wydłużenia drogi hamowana i utraty komfortu jazdy.
Przeczytaj również: Wypożyczalnia samochodów - jak wybrać najlepszą ofertę na rynku?
Kolejnym często spotykanym problemem jest korozja elementów zawieszenia. W przypadku jej wystąpienia może dochodzić do pogorszenia bezpieczeństwa oraz zmniejszenia żywotności poszczególnych części. To zjawisko wynika głównie z narażenia zawieszenia na działanie wody, soli czy piasku. Do przeciążeń układu zawieszenia przyczynia się także niewłaściwe ciśnienie w oponach. Warto więc dbać o odpowiednie ciśnienie, aby uniknąć niepotrzebnych napraw zawieszenia.
Przeczytaj również: Co zrobić, gdy w aucie nie działają wycieraczki?
Kto i jak diagnozuje oraz naprawia układ zawieszenia?
Diagnostykę oraz naprawę układu zawieszenia należy powierzyć specjalistom. Najczęściej są to wyspecjalizowane warsztaty samochodowe, które zatrudniają wykwalifikowanych pracowników i dysponują profesjonalnym sprzętem. Dobrym przykładem jest TM serwis samochodowy Zgierz, który zajmuje się naprawami silnika, wypaleniem DPF, elektromechaniką itp.
Diagnoza usterek zawieszenia polega przede wszystkim na sprawdzeniu stanu poszczególnych elementów i znalezienie ewentualnych luzów. Ocenia się także obecność korozji, a także przeprowadza się testy sprawności amortyzatorów czy sprężyn. Warto zaznaczyć, że układ zawieszenia wymaga regularnej kontroli, w celu zagwarantowania właściwego jego funkcjonowania oraz wykrycia ewentualnych problemów na wczesnym etapie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rescue Team Mateusz Malec
Pomoc drogowa, holowanie pojazdów woj. lubelskie21-040 Kalinówka, Jarzębinowa 13
-
Auto Paulux Krzysztof Kołodziej
Samochody - stacje obsługi, mechanicy woj. śląskie40-599 Katowice, Żeliwna 26c